​Kelle vember see on? Mo vember või so vember?

Käimas on üheteistkümnes kuu ja see on meeste kuu. Novembris on isad ja mehed mitme tähtpäevaga fookuses.

  • 02.november on hingede päev. Teada on, et kui majapidamises on probleeme mõne hingega, siis traditsionaalselt on see olnud ikka meeste töö korda teha.
  • 10. november on Mardipäev. Päev varem peavad mehed oma elamist aktiivsete sissetungijate eest kaitsma: kamandama pere magamistuppa voodi alla, kustutama kõik tuled, lukustama uksed ja parkima auto naabri hoovi, et jääks mulje nagu poleks kedagi kodus. Nõrgemad varustavad ennast kommide ja muu säärasega, mis ei päästa muidugi nende elutoa vaipa nn. “vilja õnne” eest.
  • 11.november on isadepäev. Esile tuuakse mehi, kelle magamistuppa on sattunud vilja õnne Mardipäeval või mõnel muul päeval aastas.
  • 25.november on Kadripäev. Ei tasu ennast petta lasta naiselikust tähtpäeva nimest. Mehed peavad majapidamises ellu viima sarnased turvameetmed Mardipäeva eelse õhtuga kui nad just ei soovi oma raha ja toiduaineid küla peale laiali jagada.
  • 30. november on Andresepäev, mis on pigem vallaliste meeste tähtpäev. Sellel päeval saab teatud rituaalidega näha oma tulevast armsamat. Selleks, et oma tulevast unes näha tuleb lausuda loits: “Eos, Meos, püha Andres, näita mulle mu südame armukest.” Loitsu lausumise ajal tuleb voodi ette heita peotäis viljateri või linaseemneid. Enne voodisse minemist tuleb süüa soolast, veenõu asetada voodi alla, siis tulevane toob unes vett juua. Meie peres on seda tähtpäeva viimastel aastatel vähem tähistatud.

Lisaks on terve November ka Movember.
See tähendab, et terve novembri kuu jooksul peaksid kõik, kes soovivad meeste tervisele tähelepanu pöörata, kasvatama vuntse. Sõna “Movember” tuleneb kahest sõnast “moustache” (vuntsid ing.k.) ja “November”. Eesmärk on “muuta meeste tervise nägu ehk välimust”. Inglise keeles “change the face of men’s health.” 3/5 ansamblist “Onud” otsustasid ka proovida, kas nad suudavad oma välimust sellel puhul muuta ja lasta supifiltril Novembri jooksul vohada. Kohe on pool kuud möödas ja aeg on teha vahekokkuvõtteid.

  1. Martti on siiani julgenud kõige konkreetsemalt vuntsi esile tuua. Martti abikaasa Merilin on tulemusega väga rahul. Lusikad on peale söömist veel puhtamad kui enne söömist.
  2. Ahto ja Koit lasevad ka ninaharjal kasvada, aga hetkel pehmendavad sõnumit samal tasemel habemega.
  3. Kalev ja Jüri leidsid, et olematule asjale pole vaja eraldi tähelepanu tõmmata ja hoiavad endiselt näo sileda nagu Koidu uue Subaru suunatule.

Milliseid Novembri tähtpäevi teie peredes ja bändides tähistatakse või tähistati?

PS.
Kui keegi movembrit veel tähistab, siis võiks tulemustest pilte ka sheerida?
Tuntud pulmafotograaf Eilika Hunt sai hiljuti siin minu vuntsid pildile.

Martti Onu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga